MOJE MALO PARČE NEBA

MOJE MALO PARČE NEBA

Monday, May 18, 2015

LADIES ONLY


Možda neočekivano, ali ipak želimo da se osvrnemo na ono što se u Kreiranju uspeha ne pominje eksplicitno, a to je uspešna emotivna veza.
Imati nekoga ko će nas razumeti i voleti je jedna od osnovnih ljudskih potreba. Svako od nas priželjkuje da nađe svoju „srodnu dušu“. Ipak taj tako važan aspekt našeg života obično prepuštamo slučaju, čekajući da nam se ljubav „desi“.
Takođe, nakon raskida se često osećamo razočaranim ali, nakon što prođe neko vreme i nakon što prebolimo sve, nastavljamo da se nadamo da ćemo sresti veliku ljubav i čoveka svog života.
U međuvremenu često potiskujemo tu želju, pokušavamo da se naviknemo na samoću i tvrdimo da nam upravo status „singla“ odgovara; racionalizujemo svoju situaciju po principu „kiselog grožđa“ ili se upuštamo u kratkotrajne veze za koje znamo da nemaju šansu da se pretvore u trajne. Ili ostajemo u vezama koje nas ne zadovoljavaju, sve zbog straha od ponovnog razočarenja ili bilo kojih drugih racionalnih razloga koji u većini slučajeva nisu validni.
One među nama koje neumorno nastavljaju dalje da traže, u svakom muškarcu koji im se dopadne vide potencijalnog čoveka svog života. Uglavnom se koncentrišu na one osobine koje je poželjno da muškarac ima, verujući da određeni nivo njegovog obrazovanjadruštveni statusizglednačin oblačenja i ponašanjazajednička interesovanja ili poreklo predstavljaju preduslov za uspešnu vezu.
U ovom procesu traženja važnu ulogu igraju (ograničavajuća) ubeđenja i socijalna uslovljavanja, kojih one nisu svesne i koja ih često sprečavaju da sretnu za njih prave muškarce, sa kojima će moći da ostvare dugotrajnu vezu koja ih ispunjava. Posle niza neuspešnih veza i propratnih razočarenja, neke od njih na kraju konstatuju da „normalnih“ muškaraca nema; postaju frustrirane, ogorčene ili cinične, odustaju da traganja i nadanja da će sresti pravog, sve više se zatvarajući u sebe.
Specijalno za vas koje ste spremne da učinite nešto više od čekanja i nadanja, kreirali smo poseban portal. Sigurni smo da će sadržaj koji vam nudimo napraviti prečicu do vašeg Gospodina Pravog
Da li i ti još uvek izlaziš na sastanke sa nasumično odabranim muškarcima koji ti se "onako" dopadaju? Možda izlaziš sa drugaricama na sva bolja mesta čekaju ći da ti priđe neko iz grupe mladića za susednim stolom? Ili si prestala da to činiš jer je sve manje onih koji odgovaraju tvojim kriterijumima?
Ili si se već umorila od ljubljenja žaba i očekivanja da se neka od njih konačno pretvori u princa?
Sve češće pitaš gde kako je moguće da na ovoj planeti nema pravog muškarca za tebe? Svi samo pričaju o njima, niko ne zna gde su oni zaista.
Onda si na pravom si mestu! Ovde možeš da postaneš svoja Dobra vila i naučiš kako da nađeš svog gospodina Pravog
Svima nama je potreban neko ko će nas razumeti i voleti. To je jedna od osnovnih ljudskih potreba. Ponekad nam se učini da smo ga srele, da je on pravi, ali uprkos svim našim poljupcima i pozitivnom razmišljanju, na kraju se ispostavi da ta žaba nije predodređena da se pretvori u našeg Princa. Nakon raskida se često osećamo razočaranim i teško nam je da poverujemo da nešto može biti bolje ili drugačije. Ali nakon što smo izvidale svoje rane, nastavljamo da tražimo čoveka svog života.

I tako od silne želje, s obzirom da na optimizam koji nam je Bog podario, u svakom muškarcu koji nam se makar malo dopadne, viđamo potencijalnog čoveka našeg života. A i zašto mu ne bismo pružile šansu? Ima bar neku od osobina koje su “must have” na našoj listi osnovnih karakteristika: ima određeni nivo obrazovanja, status, dobro izgleda, pristojno se ponaša, galantan je, dobro se oblači. Čak se naziru i neka zajednička interesovanja.
No, kada se i ova veza pokaže kao neuspeh i kada dodamo jos jedan primerak muškog roda u naš svet, ne preostaje nam ništa drugo nego da konstatujemo da normalnih muškaraca jednostavno nema.
Sada je pravi trenutak da zastaneš i da se zapitaš da li je tačno da ih nema? Ili je možda nešto drugo u pitanju.
Da li si se ikada zapitala šta je to što u stvari želiš? Znam da odlično znaš šta ne želiš: ne želiš da budeš sama, ne želiš da iznova i iznova započinješ veze sa pogrešnim muškarcima, ne želiš da ostaneš sama celog života, ne želiš da upropastiš svoj život pored nekog ko te ne zaslužuje, ne želiš još mnogo toga. Ali da li znaš šta zaista želiš? Da li znaš šta hoćeš?
Svesna sam činjenice da je to jedno od najtežih pitanja, ali treba pokušati. Evo zbog čega: Mi uglavnom znamo šta nećemo. Za sada je sasvim dozvoljeno da svoju “ja neću” listu koristiš kao polaznu tačku, s tim da ono što nećeš preformulišeš u ono što hoćeš. Na primer, “neću/ne želim više da budem sama” postaje “hoću/želim da imam vezu sa muškarcem svojih snova”. I tako sa svim ostalim “neću da” Vremenom ćeš izgraditi listu onoga što zaista želiš.
Zamisli da ...
fairy-godmother Jednog lepog dana šetaš Knez Mihajlovom ulicom, kad odjedom – PUF! Stvori se pred tobom Dobra Vila. Prava dobra vila sa sve čarobnim štapićem, spremna da ispuni svaku tvoju želju, koja se odnosi na muškarca tvog života. Zastaneš na trenutak i razmiliš o tome šta bi joj tražila ”Molim Vas jednog normalnog muškarca? Ili Gospodina Pravog? Ili Princa na belom konju, rasa konja nije bitna, samo da je princ?” Nažalost, sa tako uopštenim opisom, naša draga Vila ne može da učini baš ništa. Kao ni konobar kome tražiš da ti donese “nešto lagano”.
Jasne specifikacije su dosadne, a nekada je i veoma teško jasno definisati šta je to što želimo. Ali je jako važno i pre svega praktično. Ako te pitaju šta želiš kao poklon za rođendan, a ti ne znaš šta bi rekla osim “nije važno” ili “nešto lepo”, velika je šansa (ili rizik!) da dobiješ poklon kome ćeš jedva naći mesta u špajzu ili garaži. Zato, smisli šta želiš!
Kakav je “profil princa na belom konju” (lepše mi zvuči nego “profil normalanog muškaraca”)?
Recimo model A: Visok, široka ramena, uski kukovi, mišićav (umereno), kovrdžava tamna kosa, plave oči, duge, tamne trepavice. Izražena vilica, lepi, pravilni beli zubi, lepe ruke sa dugačkim prstima i negovanim noktima. Perfektno i sa stilom obučen. Obrazovan, ima dobro plaćen posao, dobra kola, pitom karakter, pomalo je avanturista (koliko da ne bude dosadno), blag pogled, odmereni pokreti i pravi naglasak čine sliku kompletnom. Da, skoro kao da je sišao sa platna romantičnog filma, koji je probio sve bioskopske rekorde gledanosti.
Ako se goreopisani model ne uklapa u tvoju priču, koriguj gde je potrebno i prilagodi sliku svom ukusu.
Međutim, postavlja se pitanje – da li je to što prvo definišemo profil Princa koga želimo pravi redosled stvari? To bi bilo isto kao kada bismo definisali cipele koje želimo, umesto da prvo počnemo od određenog stila, pa tek onda odredimo stajling koji je u skladu sa tim stilom.
Zbog toga bi bilo bolje da počneš od početka i da odgovoriš na neka pitanja >>>
- Razmisli
“Ko si ti? Šta se uz tebe slaže? U čemu se najbolje osećaš? Kako želiš da izgledaš?” Da zadržimo poređenje: cipele su ipak samo detalj u odnosu na ceo stajling, ma koliko im mi važnosti pridavali. Moraš da počneš od opštih kategorija, jer ni jedan dobar stilista ne počinje od detalja, pa makar to bile i cipele. Moraš da definišeš celokupnu sliku u glavi, da ne bi upala u zamku onih “dama” koje misle da su jednim parom cipela sa potpisom Prada ili Armani rešile problem stila.
Ovo važi i za definisanje tvoje idealne veze. Ko si ti? Kako želiš da tvoja veza izgleda? Kako želiš da se u njoj osećaš? Odgovori na sva važna pitanja, budi iskrena prema sebi, jer to zaslužuješ. Kada to budeš definisala, Gospodin Pravi će se pojaviti niotkuda.
Moram da priznam da je ovaj deo malo kompleksniji i da zahteva drugačiji način razmišljanja. Kompleksniji na taj način što to do sada nismo vežbali, niti nam je iko pokazao kako se to radi. Pogotovo kada se radi o kreiranju sopstvene idealne veze. Tome nas niko ne uči.
U bajkama i romantičnim komedijama je sve to nekako jednostavnije: Oni se sretnu, oboje zgodni, dobri i pametni, nešto se u međuvremenu desi, ali se sve završi venčanjem ili bar veridbom. I tako su dugo i srećno živeli dugi niz godina.
Međutim, niko ne govori šta je bilo posle? Kako izgleda to “dugo i srećno živeli”?
Za bajke to možda i nije toliko važno. Važno je šta ti želiš da bude posle? Kako želiš da ti život i ljubav izgledaju? Kako izgleda tvoja verzija “Živeli su srećno do kraja života”? Kako izgleda tvoja idealna veza? Ili jednostavno nisi uopšte o tome razmišljala? To nije ništa čudno i neočekivano, mnogo od nas nisu. Evo šanse da to sada uradiš.
Dakle, početno i krucijalno pitanje je: Kako izgleda tvoja idealna veza? Da li si u njoj opuštena i slobodna? Koji su osnovni elementi koji je čine? Da li su to možda poverenje, prijateljstvo, poštovanje i podrška sa neophodnom dozom romantike? Humor? Profesionalna podrška? Ili nešto sasvim drugo? Ne zaboravi, sve je moguće, jer Dobra Vila stoji ispred tebe spremna da ti isporuči “Vezu Tvojih Snova”. Samo nastavi da čitaš i videćeš kako da ga svojom “pletenicom Zlatokose” dovučeš u svoju kulu. Počni sa slikom svoje idealne veze, tj. sa svojim Snom.
Od sna do jave
uspešna vezaDa bi se nešto desilo, mora najpre da se odsanja. Čak je i Diznilend nastao od jednog sna i jednog miša. Da se ne bi desilo da sanjaš pogrešan - ili još gore - neki tuđi san, napravi dobar scanario za svoj sopstveni. Ako zaista želiš da kreiraš vezu svojih snova, neophodno je da znaš kako ona izgleda i da budeš sigurna da su to zaista tvoje želje.
Udobno se smesti, uzmi jedan list papira i olovku, pusti svoju omiljenu muziku, sipaj omiljeno piće i kreni. Napiši sve ono što očekuješ od svoje idealne veze. Opiši je, ali konkretno. Zamisli da praviš reklamu vaše veze. Kako izgleda jedan običan idealan dan? Šta ti radiš? Šta on radi? Šta radite zajedno? Kakav je vaš međusobni odnos? Kako se pri tom osećaš? Zapiši sve. Da, čak i to da on uredno i strpljivo čeka da prestane opsada kupatila i sa osmehom te dočekuje, diveći se kako si lepa u izbledelom bade mantilu. Zapiši sve što ti padne na pamet, opiši čak i situacije koje ti deluju suviše obično i svakodnevno. Sve do najsitnijih i najluđih detalja.
Ne dozvoli da te ometaju unutrašnji glasovi, koji te upozoravaju da budeš “realna”. Opiši kako tačno izgleda tvoje “živeli su dugo i srećno do kraja života”. Ne brini, to nikome nećeš morati da pokažeš, te ne moraš da se brineš zbog bilo čijeg komentara. Ali pazi! Opiši svoju idealnu vezu, a ne tvog idealnog muškarca ili princa. Ne opisuj njegove spoljne karakteristike. Ovo je veoma važno, a kasnije će ti biti jasno zašto. Opiši kako se osećaš kada te zagrli, dok igrate, spavate, šetate, idete na pijacu, kako reaguješ kada te pozove ili poljubi u vrat. Dakle, ne opisuj njegove ruke, glas ili figuru. I nikako ne opisuj njegova kola, kuću, odelo ili eventualna zvanja i titule.
Ova aktivnost može da ti se učini neobičnom i teškom, jer možda nisi razmišljala o tome, ali učini to. Nemoj previše da razmišljaš, samo piši. Neka olovka bude tvoj čarobni štapić. Piši kao da veruješ da će se ostvariti sve što budeš opisala.
Kako ćeš znati da si opisala “prave stvari”? Jednostavno proveri! Zatvori oči i “pusti film” koji si upravo kreirala. Svaka situacija na koju se nasmešiš je “dobra”. Ako ne – pogrešna je. Precrtaj je i stvori novu i snimi novi kadar. Ako priča koju si na kraju opisala i film koji si na osnovu nje ”snimila” u glavi, prouzrokuju jedan veliki osmeh, znači da je prava. O, da! Ne obaziri se na to šta bi tvoja mama, sestra ili prijateljica rekla na tvoju priču tj. film. To je tvoja veza koju si upravo kreirala i niko nema pravo glasa osim tebe.
Pazi da ne upadneš u zamke!
Klišei, ubeđenja i ostale zloće
gospodin pravi - vešticaZa sve ove godine koliko postojiš na ovoj divnoj planeti, pokupila si ogromnu količinu potpuno beskorisnih informacija da nešto “tako treba”, ubeđenja, mišljenja i klišea, i smestila ih u jednu od odaja u svojoj glavi. Sve to zahvaljujući svojim roditeljima, prijateljima i prijateljicama, članovima porodice i familije, školskim drugovima i drugaricama, učiteljima i profesorima, i svima ostalima, koji su sastavni deo tvog života, a koji ti žele najbolje. I naravno – sebi!
Sve te informacije su nabacane po odajama u tvojoj glavi. O neke se uporno saplićeš (a da to i ne znaš jer su “nevidljive”), a neke ti baš zgodno dođu i upotrebljavaš ih na opšte i sopstveno zadovoljstvo.
O čemu se u stvari radi? Pre svega
Predrasude i ubeđenja
Kakav je tvoj stav prema emotivnim vezama i kako počinješ neku vezu zavisi od različitih faktora. Kakav si primer imala kod kuće? Kakav je bio odnos tvojih roditelja? Koje su tvoje predrasude i ubeđenja o vezama, a koje te ograničavaju? Kako izgledaju veze ljudi u tvom okruženju? Veze tvojih prijatelja, rodbine, braće, sestara? Šta očekuješ od kvalitetne veze? Kada si sigruna da si srećna u nekoj vezi?
Mi ne razmišljamo često o tome, ali (nesvesna) ubeđenja koje smo stvorili o vezama igraju vrlo značajnu (a često i ograničavajuću) ulogu u našem životu. A samim tim utiču i na ostvarivanje veze naših snova.
Ubeđenja i predrasude koje se odnose na veze mogu često da te sputavaju u ostvarenju tvojih želja. Da li si nekada izgovorila neku od sledećih tvrdnji ili čula ljude u svom okruženju kako ih izgovaraju?
Muškarci misle samo na seks
Muškarci ne umeju da budu verni
Muškarci se boje vezivanja
Muškarci su sami sebi najvažniji
Muškarci se boje uspešnih žena
Muškarac je taj koji treba da zarađuje i donosi novac u kuću
I onda imamo još i ubeđenja (to su iskazi koje jednostavno prihvataš kao istinite), koja formiraju tvoju istinu o svetu. Da li su ti poznata neka od sledećih ubeđenja? Ona te prilično mogu ograničavati:
Nisam dovoljno zgodna, pametna i/ili seksi da bih vezala poželjnog muškarca za sebe
Ako se upustim u vezu, gubim slobodu i prijatelje
Žena mora da se žrtvuje
Sve se svaljuje na moja pleća – ja moram sve sama da organizujem
Svi muškarci koji nešto vrede su već zauzeti
Ko se bije taj se voli
Na ženi je da sačuva brak/vezu.
Razmisli koja su tvoja ubeđenja kada se radi o međuljudskim odnosima. Koju ti je sliku sredina nametnula i koja mišljenja si formirala? Koja su tvoja ubeđenja o vezama i muškarcima?

Zaviri u sebe, pogledaj i iskreno odgovori: kako misliš da veze zaista funkcionišu? Šta je uticalo na stvaranje te slike? Ako želiš, možeš da uzmeš list papira i da to zapišeš. Prednost zapisivanja je u tome da ćeš svoje misli i verovanja imati sistematizovane i zapisane na papiru, tako da više neće lepršati po tvojoj glavi. Zatim, ispred sobe ćeš imati listu koja je pregledna, a najveća prednost je u tome što možeš da napraviš izbor koja od tih ubeđenja i verovanja ćeš zadržati, koja ćeš da transformišeš u ona koja će ti koristiti, a koja ćeš potpuno odbaciti.
Postoji još nešto što igra ulogu u tvom odnosu prema muškarcima, a to je socijalno uslovljavanje
Socijalno uslovljavanje
Pored tvojih ubeđenja o odnosima, uspeh tvoje veze zavisi i od socijalnog uslovljavanja. U kojoj meri podležeš pritisku socijalne sredine ćeš prepoznati ako daš odgovor na pitanja kao sto su: šta će reći moji roditelji, šta će reći moje prijateljice, kako ću da ga predstavim familiji, šta će misliti ljudi koji me vide s njim na ulici i sl. Ako se ispostavi da odgovori na ova pitanja pokazuju da ti je veoma važno šta bi drugi mogli da misle o tvom dragom, sa velikom sigurnošću možeš da konstatuješ da socijalno uslovljavanje igra veliku ulogu u izboru tvog (potencijalnog) partnera.
Da li su ti sledeći iskazi poznati?
Muškarac mora da ima završen fakultet
Muškarac mora da bude u svakom slučaju viši od mene
Muškarac mora da zarađuje minimalno onoliko koliko i ja
Muškarac mora da bude široko obrazovan
Muškarac mora da bude u stanju da izdržava svoju porodicu
Ovde se nalazi samo nekoliko primera. Nesumnjivo je da možeš da dopuniš ovu listu. Pozivam te da to učiniš i pogledaš u kojoj meri te iskaze primenjuješ u realnosti? I da li su oni na pozitivan način doprineli tvom životu. Jer vrlo često rezultati ovih socijalnih uslovljavanja mogu da prouzrokuju kardinalne greške.
Greške i debakli
Velika greška koja donosi debakl. On je najčešće posledica udruženog delovanja ubeđenja, klišea i socijalnog uslovljavanja. Ovi elementi su te doveli do tačke u životu na kojoj se sada nalaziš. Takođe, nepotrebno su komplikovali tvoj život i uskratili ti ono o čemu si maštala (dok si sebi to dozvoljavala).
Kombinacija ovih faktora je u stvari vrlo nelogična, ako pogledaš na koje sve (svesne ili nesvesne) želje i kriterijume tvoj Gospodin Pravi mora da odgovori. S jedne strane, pokušavaš da kompletiraš listu zahteva, koju socijalna sredina pred tebe postavlja (uslovljavanje), dok sa druge strane (nesvesno) misliš da tako idealnog tipa ne zasluzuješ ili da on nikada neće izabrati tebe (ubeđenja). Da i ne pominjemo onaj unutrašnji “glasić” koji ti stalno suflira sve klišee kojih može da se seti. Da ovo nije samo teorija, pokazuje i sledeća istinita priča
Istinita priča: Samoostvarujuće proročanstvo
Kako ubeđenja, klišei i socijalno uslovljavanje mogu da Vam upropaste vezu.
Ona potiče iz “dobre kuće” gde su mišljenja o muškarcu vrlo jasno definisana: neophodno je da je završio barem fakultet i to najbolje mašinski ili elektrotehnički, jer inženjeri su “inteligentne i zdrave ličnosti”. Lekari su bili manje popularni, jer “menjaju žene kao čarape”, a ni pravnici se nisu baš naročito kotirali jer “svako može da završi prava” (uprkos činjenici da je njen deda bio sudija, ali “to su pravnici starog kova”). Akademske titule i opšte obrazovanje su bili vrlo značajni i visoko cenjeni.
Onda se pojavio On. Mlad, zgodan, iz dobre kuće, lud za njom i doktor medicinskih nauka. Ona svakako nije bila ravnodušna, ali ga je držala na distanci, jer je on ipak bio lekar. Bila je ubeđena da nije jedina žena u njegovom sentimentalnom životu. Akademska titula je bila sasvim u redu, ali javila su se mnoga pitanja. Zbog čega je baš nju izabrao? Da li hoće da je iskoristi na neki način? Njene veze ili poznanstva njene porodice? Jeste da je zgodna, pametna, šarmantna i obrazovana. Ali, da li je ona dovoljno dobra za njega, tako zgodnog, načitanog i perspektivnog?
Tako se on jednog dana pojavio nenajavljen na njenim vratima, pri povratku sa jednog kongresa u Grčkoj i iznenadio je poklonom: najvećom bocom Chanel parfema koji se mogao naći u free shop-u na aerodromu u Atini i kolekcijom unikatnih srebrnih narukvica. Dok je On očekivao da Ona bude makar prijatno iznenađena, ako ne i srećna, Ona je primila poklone uz sledeći komentar: “Ah, sigurno se nisu dopale tvojoj drugoj devojci?”

Posle nekoliko sličnih situacija zauvek ga je (nesvesno, ali uspešno) prognala iz svog života. Pored svih divnih “poklona” koje je u svojoj familiji dobila u vidu klišea, uslovljavanja i ubeđenja, sebi je priuštila još jedan: “Eto vidiš, tako idealan muškarac ti zaista nije suđen.” Time je potvrdila svoju “istinu” o sebi.
Kako da sprečiš da ti se ovako nešto dogodi? Nastavi da čitaš!
Da li želiš da izbegneš zamke u koje si do sada upadala prilikom izbora partnera i nađeš nekoga ko ti potpuno odgovara
Kreiraj vezu svojih snova
uspešna veza
Imati nekoga ko će nas razumeti i voleti je jedna od osnovnih ljudskih potreba. Svako od nas traži svoju „srodnu dušu“, i toga se ne treba stideti. Nakon raskida se često osećamo razočaranim ali, nakon što prođe neko vreme i nakon što prebolimo sve, nastavljamo da tražimo čoveka svog života.
Ljudi se na različite načine bore sa razočarenjem. Ponekad pokušavamo da se naviknemo na samoću i tvrdimo da nam upravo takvo stanje odgovara, racionalizujemo svoju situaciju po principu „kiselog grožđa“ ili se upuštamo u kratkotrajne veze za koje znamo da nemaju šansu da se pretvore u trajne. Sve to zbog straha od ponovnog razočarenja.
One među nama koje neumorno nastavljaju dalje da traže, u svakom muškarcu koji im se dopadne vide potencijalnog čoveka svog života. Uglavnom se koncentrišu na one osobine koje je poželjno da muškarac ima, verujući da određeni nivo njegovog obrazovanja, društveni status, izgled, način oblačenja i ponašanja, zajednička interesovanja ili poreklo, predstavljaju preduslov za uspešnu vezu.
U ovom procesu traženja važnu ulogu igraju ograničavajuća ubeđenja i socijalna uslovljavanja, kojih one nisu svesne i koja ih sprečavaju da sretnu „prave“ muškarce, sa kojima će moći da ostvare dugotrajan i zadovoljavajući odnos. Posle niza neuspešnih veza i propratnih razočarenja, neke od njih na kraju konstatuju da „normalnih” muškaraca nema, postaju sve više i više frustrirane, odustaju da traganja i nadanja da će sresti pravog, sve više se zatvarajući u sebe.
Da li si spremna da kreiraš svoju verziju situacije “Živeli su srećno do kraja života”?

http://www.princnabelomkonju.com/po%C4%8Detna

No comments:

Post a Comment